NABOŻEŃSTWA PASYJNE

Zapraszamy na nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek o 17.15 i o 19.00.
Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o 17.00. Kazania pasyjne w tym roku głosi ks. Dariusz Karbowski – wikary św. Józefa Opole-Szczepanowice.
 
 
Viacrucis lub Via Crucis jest starożytnym aktem pobożności wykonywanym przez chrześcijan w celu upamiętnienia i przedstawienia męki i śmierci Jezusa Chrystusa na drodze na Kalwarię . Viacrucis wywodzi się z łacińskiego via crucis i oznacza „drogę krzyżową”.
Droga Krzyżowa składa się z czternastu stacji, które opowiadają o tym, co Jezus przeżył i wycierpiał od momentu skazania aż do pogrzebu.Jednak w 1991 roku papież Jan Paweł II dodał ostatnią stację, numer piętnaście, aby dodać moment zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Pochodzenie drogi krzyżowej sięga wczesnych lat chrześcijaństwa, kiedy to chrześcijanie czcili te miejsca, które związane były z życiem i śmiercią Jezusa Chrystusa w Jerozolimie. W rzeczywistości mówi się, że sama Maria, matka Jezusa, codziennie odwiedzała każde z tych miejsc.
Nie ma pewnego pochodzenia, ale zwyczaj ten rozprzestrzeniał się i był praktykowany przez coraz większą liczbę ludzi, którzy chcieli odwiedzić święte miejsca, w których przebywał Jezus Chrystus podczas swojej męki, śmierci i zmartwychwstania.
Następnie, po wyprawach krzyżowych, nabożeństwo do odprawiania Drogi Krzyżowej rozprzestrzeniło się i wzrosło na inne terytoria, gdzie byli chrześcijanie, więc przyjęto zwyczaj robienia czegoś bardzo podobnego do tego, co robiono w Jerozolimie, aby zamanifestować wiarę, podziękować Bożej miłości i przypomnieć sobie ofiarę Jezusa Chrystusa dla zbawienia ludzkości.
W ten sposób pobożni, którzy nie mieli możliwości przybycia do Jerozolimy, mogli odbyć Drogę Krzyżową w swoich miejscowościach, aby kultywować i rozpalać na nowo swoją chrześcijańską wiarę.
Rozpowszechnienie drogi krzyżowej przypisuje się franciszkanom po tym, jak otrzymali oni odpust od papieża Innocentego XI, dzięki czemu byli odpowiedzialni za strzeżenie miejsc świętych lub Ziemi Świętej, gdzie przebywał Jezus. To również franciszkanie ustanowili w swoich kościołach czternaście stacji drogi krzyżowej, które muszą być poprzedzone przez franciszkańskiego księdza.
Jakiś czas później, papież Benedykt XIV w 1742 roku, poprosił wszystkich księży, aby umieścili w kościołach stacje przedstawione za pomocą krzyża. Po latach usunął ograniczenie, że tylko franciszkanie mogą prowadzić Drogę Krzyżową i rozszerzył ją na wszystkich biskupów w ogóle, ale tylko w obrębie ich diecezji.
Patrz również Wielki Tydzień.
Droga Krzyżowa
Droga Krzyżowa składa się z czternastu stacji, w których modlimy się i medytujemy nad męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Podczas jego rozwoju, czy to w kościele, czy na otwartej przestrzeni wraz z interpretacjami, ludzie modlą się w sposób pełen szacunku i wspominają wszystko, co przeżył Jezus Chrystus i jego naśladowcy.
• Pierwsza stacja: Jezus zostaje zdradzony przez Judasza, jednego z jego uczniów. Dlatego zostaje aresztowany i skazany na śmierć przez Poncjusza Piłata.
• Druga stacja: Jezus niesie krzyż.
• Trzecia stacja: Jezus po raz pierwszy upada pod ciężarem krzyża.
• Czwarta stacja: Jezus spotyka swoją matkę, Marię.
• Piąta stacja: Jezusowi w niesieniu krzyża pomaga Szymon Cyrenejczyk.
• Szósta stacja: Weronika wyciera twarz Jezusa.
• Siódma stacja: Jezus po raz drugi upada krzyżem.
• Ósma stacja: Jezus przemawia pocieszając kobiety w Jerozolimie.
• Dziewiąta stacja: Jezus upada po raz trzeci.
• Stacja dziesiąta: Jezus zostaje pozbawiony swoich szat.
• Jedenasta stacja: Jezus został ukrzyżowany.
• Dwunasta stacja: Jezus umiera na krzyżu.
• Stacja Trzynasta: ciało Jezusa zostaje zdjęte z krzyża i objęte przez Marię.
• Stacja czternasta: ciało Jezusa zostaje złożone do grobu.
• Piętnasta stacja: Jezus zmartwychwstaje trzeciego dnia.
 
Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo pasyjne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi ono z początków XVIII w. - po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie.
Co ciekawe, struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej Jutrzni. Składają się z trzech części, rozpoczynają się Zachętą (lub Pobudką - analogia do współczesnego Wezwania) i wzbudzeniem intencji (czytanie). W każdej części znajduje się hymn i dwie pieśni (dziś w Jutrzni są dwa psalmy i pieśń ze Starego Testamentu).
Gorzkie Żale dzieli się na Zachętę i trzy części. W każdą niedzielę Wielkiego Postu odprawia się jedną część:
Zachęta
Część I (I i IV Niedziela Wielkiego Postu)
Część II (II i V Niedziela Wielkiego Postu)
Część III (III Niedziela Wielkiego Postu i Niedziela Palmowa)